האור, הינו אחד המרכיבים החשובים ביותר בצילום. השליטה באור דורשת מהצלם הבנה פיזיקלית, ידע טכני, יכולות התבוננות וזיהוי דקויות (ניואנסים), אך לא פחות מכל אלו, את היכולת לאלתר. בין אם הצילום שלכם יעשה בחוץ באור טבעי, ובין אם בסטודיו או לוקיישנים, חשוב שנדע כיצד לשלוט ברזי האור.
החל מה-23.11 בבוקר שישי אחת לשבועיים, נקיים בסטודיו בעמינדב (ירושלים) קורס ייחודי ומקיף בן 8 מפגשים בנושא. עלות הקורס 3000 ש"ח.

בקורס נעסוק בעבודת סטודיו לצלמים שכבר מצלמים מספר שנים והיו בסדנאות שונות למתחילים, ואשר רוצים להעמיק את הידע בתאורת דיוקן, אלתורי תאורה, הבנה עמוקה של התנהגותם של מקורות האור ושליטהבמיומנויות סטינג של תאורה במצבי צילום שונים. הקורס יעסוק גם קצת בהכרת המצלמה, תרגול שיטות מהירות בצילומי חטף (snapshots), אך בעיקר בהכרת המבזק ,תאורות סטודיו ותאורות אור יום, מתוך שני הדגשים עיקריים שהם:
א. הבנה מעמיקה של סוגי אור, איכויות אור ועל הדרכים והאלתורים המאפשרים לנו לשלוט בתאורה לצרכינו. נלמד כיצד לאלתר ולבנות מקורות אור ייחודיים בעצמנו מבלי להיכנס לעלויות מיותרות של ציוד יקר, ונבין את הקשר בין תאורת חוץ לתאורה מלאכותית ואת יחסי הגומלין ביניהם.
ב. נשים דגש על הבנת הדיאלוג המילולי, (כמו גם הדיאלוג הבלתי מילולי), בין הצלם והמצולם – לפי שיטת העבודה של קפוצ'ינסקי ל"מודעות פוטוגנית – אומנות הנוכחות". המפגשים יכללו חלק עיוני ומעשי, וכמו כן, סיורי צילום.

מפגש ראשון – היכרות עם המשתתפים ועבודתם
הרצאה בנושא אור ותאורה. הצגת עבודות של מאסטרים בצילום וסוגי תאורה שונים. כיצד האור משפיע על הצילום, על המסר ועל איך האור משפיע על המימד הרגשי של הצופה. ניתוח של אלמנט האור בעבודות צילום של משתתפי  הקורס  – נציג את העבודות, ננתח את אופי האור ואת ותרומתו ליצירה.

משימת צילום בנושא אור ורגש
שלושה צילומים שמעבירים את החיבור שבין האור לרגש. צילומים שאם התאורה בהם היתה שונה, הם היו מעוררים משהו שונה, או שלא מעוררים רגש כלל.

מפגש שני – Studio daylight הוספת והחסרת אור
צילום מודליסט/ית במבנה המלון הנטוש בצובה. יש במלון חדרים נטושים, קירות מעוטרים בכתובת וציורי גרפיטי, גרם מדרגות ספירלי חשוף, חלונות ענק והמון הזדמנויות לגלות את האור.
נתרגל שליטה במקורות האור, מניפולציות ושינויים באיכות האור על מנת שיתאים לחזון היצירתי. נשתמש באלמנטים פשוטים וזולים שעושים את כל ההבדל.

מפגש שלישי – התנהגות האור והיכרות ראשונית עם תאורה מלאכותית
בתחילת המפגש נציג את העבודות ונערוך ביקורת עבודות בסטודיו.
בחלק השני – הדגמת חוקים בסיסיים להתנהגות האור והיכרות ראשונית עם תאורה מלאכותית בסטודיו.
מטלה – לצלם בבית פורטרט בשילוב מקורות אור שונים הזמינים בבית (אלתר כפי יכולתך)

מפגש רביעי – צילום בסטודיו
מפגש תרגול בסטודיו – רוטציה בין תפקיד הצלם, אסיסטנט, מודליסט. תוך כדי העבודה, נבחן באופן ראשוני את סוגיית הקשר בין צלם ומצולם ונערוך היכרות ראשונית עם המושג מודעות פוטוגניות.

מפגש חמישי – posed street photography
סיור צילום בעיר העתיקה – שילוב אור מלאכותי וטבעי.
שימוש במקור תאורה מלאכותית יחיד עד שלושה מקורות במקביל.
סוג זה של צילום, אינו צילום חטף אלא צילום מועמד בלוקיישן posed street photography וגם Posed Portrait ברחוב

מפגש שישי – צילום מודליסט/ית בסטודיו בתאורות קצה
Low-key and High key photography
צילום High key – מתאר צילומים בהירים אשר מכילים מעט מאוד צללים או רקע בחשיפת יתר.
צילום Low-key – ז'אנר צילומי שבמסגרתו מצלמים סצנות כהות בצבעים כהים תוך הגשת אזורים מסוימים בתמונה בעזרת אור טבעי או מלאכותי, על מנת ליצור אווירת מסתורין או דרמה.

מפגש שביעי – "מודעות פוטוגנית – אומנות הנוכחות"
נשוחח ונתאמן בגישתו של ראובן לצילום דיוקנאות "מודעות פוטוגנית". נעניק לצלם כלים חדשים ומעניינים ליצירת דיאלוג רצוי עם מצולמיו והכי חשוב, נתרגל את הצילום יחד בתנאי אור שונים, בסטודיו ובלוקיישנים שונים.

במהלך המפגש החווייתי כל אחד מהמשתתפים יגלם תפקידים שונים ברוטציה (צלם, אסיסטנט, מצולם).

משימה – לצאת להגשים את החלום שלך בתאורה. יצירת תנאי תאורה שיאפשרו לך לצלם את הצילום שאתם שואפים להשיג. תיעוד הסט המורכב/תיעוד מקורות האור ותנאי הצילום. בחירת צילום נבחר.

מפגש שמיני – הגשמת חלום בתאורה
ניתוח וביקורת עבודות.
סיכום הסדנה והצגת עבודות פתוחה לקהל בסטודיו.

נעים להכיר – ראובן קופיצ'ינסקיIMG_0099 copy
א. צלם דיוקנאות עם כבעל רקע של 40 שנות ניסיון בצילום מסחרי, מהן 11 שנים בניו יורק עם הישגים לא מבוטלים בתחום, תוך חשיפה לטובי הצלמים בעולם , כולל היותו בראשית דרכו עוזר צלם של צלם הדיוקנאות האגדי ארנולד ניומן ז"ל.
ב. שנים של עבודה על סטים של הפרסומות המובילות בארץ, ובניו יורק, בהן רכש ידע מבמאים, מצלמים מובילים ומטובי התאורנים שבשוק.
ג. מקגייווריזם….תורת האלתור – צלמים רבים קונים ציוד טוב, אך לא מנצלים את מלא הפוטנציאל שלהם ושל הציוד שברשותם. קופיצ'ינסקי הפך לסמל לאלתור ומקגייוריזם, לאחר שבצעירותו, הגיע לניו-יורק עם מצלמה אחת פשוטה, 500 דולר בכיס ורעב גדול להצליח, ונאלץ במשך שנים רבות לאלתר תאורה באמצעים זולים ופשוטים, על מנת לכפר על חוסר בתקציב.
ד. קופיצ'ינסקי הינו חוקר פנים ונפש מול מצלמה שנים רבות, וטבע את המושג "מודעות פוטוגנית" – אשר מסביר מדוע חלק מהאנשים פוטוגניים יותר מאחרים והמציא שיטת עבודה לשיפור העמידה מול מצלמה ולהפקת תמונה אופטימלית של המצולם. בשנים האחרונות הוא מלמד את הנושא בהרצאות וסדנאות. עד כה הוא לימד מצולמים, ובסדנה זו, ילמד לראשונה גם את הצלמים.

כאמור, החל מה-23.11 בכל יום שישי אחת לשבועיים, נקיים בסטודיו בעמינדב (ירושלים)קורס ייחודי הכולל שמונה מפגשים בנושא. 
עלות הקורס 3000 ש"ח. ההשתתפות מחייבת הרשמה מראש. מספר המקומות הפנויים מוגבל ונותרו מקומות בודדים. לפרטים נוספים ולהרשמה ניתן ליצור קשר עם ליאור 050-7236662 או עם ראובן 050-5396084